Tájékoztató birtokvédelmi eljárással kapcsolatban
Hatáskör:
Ptk. 5:7. § (2) A bíróság a birtokláshoz való jogosultság alapján dönt. A békés birtoklásban megzavart fél jogosultságát vélelmezni kell.
Ptk. 5:8. § (1) A birtokos egy éven belül a jegyzőtől is kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését. A jegyzőnek párhuzamos hatásköre van a bírósággal.
Illetékesség: A birtokvédelmi kérelmet a birtoksértés helye szerint illetékes jegyző bírálja el. A jegyző csak a tényhelyzet alapján dönthet, jogosultságot nem vizsgálhat
Képviselő eljárása esetén a meghatalmazás csatolása kötelező! Ha a beadványt képviselő meghatalmazás nélkül nyújtja be, az a kérelem elutasítását vonhatja maga után.
A kérelmet (és bizonyítékokat) eggyel több példányban kell benyújtani, mint amennyi féllel szemben a birtokvédelmet kérik.
A kérelem nem vonható vissza, annak benyújtása esetén az eljárást a jegyzőnek le kell folytatnia.
A kérelem benyújtását követően csatolt bizonyítékokat, a birtokvédelmet kérő az ellenérdekű fél nyilatkozatát – iratbetekintési jogával élve – ügyfélfogadási időben bármikor megtekintheti, ezen nyilatkozatok és bizonyítékok megküldésére a jegyző nem köteles.
Mind a birtoksértő, mind a birtokháborítást szenvedő fél a maga érdekében bizonyít, a feleknek kell szolgáltatni a bizonyítékokat (okiratok, esetlegesen szakértői vélemény), a feleknek kell megjelölni a tanúkat és biztosítani azt, hogy a meghallgatáson vagy a helyszíni szemlén megjelenjenek. A jegyző a tanút nem idézheti, nincs lehetősége a megjelenés, illetve a nyilatkozattétel kikényszerítésére. A jegyző szakértőt nem rendelhet ki.
A birtokvédelmi eljárás mindössze 15 napig tarthat, annak meghosszabbítása nem lehetséges, ez a határidő csak a kérelem ellenérdekű félnek történő megküldésének, valamint az arra való válasz-nyilatkozat megküldésének idejével (maximum 8 nap) hosszabbodhat meg.
A bizonyítékokat lehetőleg a kérelem benyújtásakor, de legkésőbb az eljárási határidő 10. napjáig csatolni kell! Ezt követően bizonyíték befogadására nincs lehetőség.
A jegyző a meghallgatásra, helyszíni szemlére nem idézheti a birtoksértőt (hiába köteles tűrni a szemlét, ha nem tartózkodik otthon, így nem teszi lehetővé a szemle lefolytatását, a szemle sikertelen lesz). Amennyiben a meghallgatáson csak a birtokvédelmet kérő jelenik meg a jegyző a rendelkezésre álló adatok alapján dönt.
Együttes tárgyalás csak akkor tartható, a birtoksértő csak akkor hallgatható meg, ha önként, vagy a kérelmezőre tekintettel megjelenik a hatóság előtt. Birtokvédelmi egyezség megkötésére nincs lehetőség, a bizonyítási eljárás eredményeként csak az eredeti állapot helyreállítására, vagy a kérelem elutasítására van lehetőség.
Az eljárás költségeit a kérelem elutasítása esetén a birtokvédelmet kérő, a kérelemnek történő helyt adás esetén a birtoksértő viseli.
A döntés ellen közvetlenül a bírósághoz lehet fellebbezni.